|
Veteraanimoottoripyöräklubin XXXV Veteraaniralli 6.-8.8.2010 Ikaalisten kylpylässä. Ralliesite Järjestävä seura: Mansen Masinistit. Majoituksesta huomioitavaa : Varaus infoa. Huomioikaa varatessanne että hinnat ovat 2 vrk paketti hintoja. Myös 1 vrk majoitus on mahdollinen,lisätietoja suoraan varausnumerosta. Rallipäällikön puhelin 050-5010119 Tästä voit täyttää rallikaavakkeen valmiiksi. Rallipäällikön mietteitä, osa 3.
Kesä on nyt näyttänyt parhaat puolensa ja ralliin aikaa kuukausi. Aika on vierähtänyt kuin siivillä, tehtävää on ollut ja vieläkin sitä on riittämiin. Manselaisten rutistus on ralliviikonloppuna. Vaikka aluekerhossamme on runsaasti jäseniä ei rallitalkoisiin osallistujia kuitenkaan ole saatu riittävästi. Onneksi motoristiveljeys on vielä voimissaan ja olemme saamassa apua Itämaankiitäjiltä, Satakunnan aluekerholta ja Pohjois- Kymenlaakson aluekerholta. Esitänkin kiitokseni näistä kerhoista talkoisiin osallistuville jäsenille. Ralliohjelma on muodostunut perinteiden mukaan ja vanhaa kunnioittaen. Muutokset ovat vielä mahdollisia joten: XXXV VETERAANIRALLI IKAALINEN 06.-08.08.2010 AIKATAULU PERJANTAI 6.8. 12.00 Portit avataan, lipunnosto Pyörien pysäköinti vuosikymmenittäin ranta-alueelle. Royal Enfield-näyttely täydentyy ranta-alueella. Ruokailumahdollisuus alueen ravintoloissa, omakustanteinen. 14.00-22.00 Rallisauna lämpimänä rannassa. 20.00 Avajaiset rantaterassilla, sateen sattuessa vanhassa ravintolassa. 21.00 Tanssit ravintola Violettassa, Trio Janne Laine. Sisältyy hotellimajoituksen hintaan. Yöpalaa voi ostaa Mainingin aulassa olevasta tarjoiluvaunusta. 24.00 – 06.00 Hiljaisuus rallialueella.
LAUANTAI 7.8. 7.30-11.00 Aamiainen ravintola Violetta. 10.00-12.00 Ilmoittautuminen Entisöintikilpailuun. 10.00 Lähtö Wanhan Kauppalan TT-ajoihin, pyörällä, bussilla tai laivalla. 11.00-13.00 Wanhan Kauppalan TT-näytösajo. 13.00 Entisöintikilpailu 13.00-17.00 Ruokailu ravintola Violettassa, sisältyy hotellimajoituksen hintaan. 14.00 Itäpyöräilijöiden lähtö Matti Järvenpään konepuistoon. Ennakkoilmoittautuminen. 14.00-22.00 Rallisauna lämpimänä rannassa. 15.00 Ilmoittautumisaika aluekerhokilpailuun päättyy. (ilmoittautumislomake rallikassissa) 16.00 Alue- ja alakerhokilpailu ranta-alueella. 16.00- Trubaduuri Aimo Kokkola viihdyttää rallialueella. 20.00 Palkintojenjako rantaterassilla, sateen sattuessa vanhassa ravintolassa. 21.00 Tanssit ravintola Violettassa, Voimaorkesteri. Sisältyy hotellimajoituksen hintaan. 24.00 – 06.00 Hiljaisuus rallialueella.
SUNNUNTAI 8.8 8.00-11.00 Aamiainen ravintola Violetta. 10.00 Lipunlasku ja päättäjäiset Mainingin edustalla. Vuoden 2011 rallijärjestäjän tervehdys. TURVALLISTA KOTIMATKAA! Muistutan vielä savusaunasta. Aluekerhot voivat varata saunan ennakkoon edulliseen hintaan kahdeksi tunniksi kerrallaan. Ennakkoon voi ilmoittautua myös entisöintikilpailuun erillisellä kaavakkeella, mutta varsinainen ilmoittautuminen (omistaja ja pyörä) Lauantaina klo 10-12 ranta-alueella. Ralli dvd.n voi myös tilata etukäteen, toimitus postitse. Maksu postiennakolla tai Masinistien tilille. Haluamme osaltamme olla kehittämässä rallia ja kuulla jäsenistön toiveita tulevien tapahtumien järjestämiseksi. Toivomme teidän täyttävän kyselylomakkeen jonka saatte ”rallipussukassa” ja palauttavan sen paitamyyntipisteessä olevaan postilaatikkoon. Vastanneiden kesken arvotaan yllätyspalkinto. Hotellin sisäänkäynnin vieressä on pankkiautomaatti. Joten huomioikaa, että ilmoittautumisen voi maksaa vain käteisellä. Majoitustilaa on vielä vapaana, varauksia vastaanotetaan hotellin varausnumerosta. p.03 451 2100 Toivon teille mukavaa, aurinkoista ja iloista ralliviikonloppua Ikaalisten kylpylässä!! Jos tarvitset lisätietoa ota rohkeasti yhteyttä!!! Terveisin Virva Kaario Nokia 5.7.2010
Rallipäällikön mietteitä, osa 2.
RALLIPÄÄLIKÖN MIETTEITÄ Aikakone käy ja samoin on rallitoimikunnankin ratas pyörähtänyt eteenpäin. Tänä maaliskuun iltana suurten hankien keskellä ei uskoisi että, XXXV veteraaniralli on oven takana. Yleisin huolenaihe rallissa on ollut sisämajoitustilan puute, nyt sitä on. Varatkaa ajoissa huoneenne mikäli yövytte sisätiloissa. Hotellihan on varattu rallivieraille kokonaisuudessaan, mutta mikäli huoneita on toukokuussa myymättä, alkaa markkinointi rallin ulkopuolisille asiakkaille ja kiintiömme sulkeutuu. Rallin ohjelmasta: Perjantaina klo 12.00 avautuvat ralliportit ja Masinistit toivottavat tervetulleeksi ralliväen. Klubisauna odottaa kylpijöitä Kyrösjärven rannalla. Rallisauna lämpiää myös lauantaina. Perjantai-iltana vietetään avajaisia, tapaamme tuttuja ja tanssimme ravintolassa. Muita aktiviteettejä on mm. tutustuminen Royal Enfield näyttelyyn. Suosikki Rojaalin äänestys jatkuu lauantaille ja palkintojenjako on illalla. Lauantaina on sitten enemmän ohjelmaa. Entisöintikilpailu, ilmoittautumiskaavakkeen voi täyttää etukäteen. Kaavake löytyy klubin nettisivuilta(tulossa, webmasterin kommentti) ja se jätetään vastaanottoon ilmoittautumisen yhteydessä. Kilpailijan ja kaluston tulee olla tuomariston luona klo 10.00 lauantaina. Vanhassa kauppalassa järjestetään TT-näytösajo, jonne suuntautuu kiertoajelukin. Katsomaan pääsee myös Kyrösjärven yli seilaavalla laivalla. Sata onnekasta itäpyöräilijää suuntaa tutustumismatkan Matti Järvenpään konepuistoon, joka on maankuulu nähtävyys. Aluekerhojen välinen kisailu kolmehenkisin joukkuein käydään lauantai iltapäivällä ja sinnekin olisi alue/alakerhojen hyvä miettiä etukäteen osallistujat. Tehtävät eivät vaadi erityisen paljon fyysistä voimaa ja moottoripyörätietämyskin on sivuseikka. Palkintojen jako on illalla. Trubaduuri pitää tunnelmaa yllä iltapäivällä terassiravintolassa ja ranta-alueella. Illalla on palkintojen jako ja tanssit ravintolasalissa. Sunnuntaillekin on jätetty vielä rallin päättäminen ja lipun lasku, seuraavan rallin järjestäjän julkistaminen ja tervehdyssanat. Viikonlopun aikana kylpylän hoidot ovat rallivieraiden käytettävissä. Erilaisia hierontoja, lymfa hoitoja, vyöhyketerapiaa, aromaterapiaa ja tietysti erilaisia kylpyjä. Wellness & Relax iloa iholle kasvohoidoista jalkahoitoihin. Ajat kannattaa varata etukäteen saatavuuden varmistamiseksi. Varauksia voi tehdä puhelimitse 03–4512100. Savusauna on varattavissa aluekerhoille, saunominen oman kerhon kavereiden kanssa onnistuu. Huom.!! Muistutuksena vielä; varatkaa huoneenne ennen 15.05, niin varmistatte sisätilayöpymisen ja edullisemman hinnan kiintiöstämme. Tavataan Ikaalisissa Terveisin Virva Kaario
Rallipäällikön terveisiä, Marraskuussa 2009
Ralli lähestyy niin kuin laskurista näette. Tampereen aluekerho on aloittanut rallivalmistelut jo 2008 syksyllä ja tahti vain kiihtyy.
|


