Kirjoittaja Aihe: Sachssin kytkimestä ja öljyistä  (Luettu 3086 kertaa)

Helmikuu 11, 2025, 07:44:14 ap
Vastaus #15

markkukovasin

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 11732
Eikä ilmeisesti mennyt peräkään remonttiin?  :D

Joo- aikamoisia reissuja...  t. Markku

Helmikuu 11, 2025, 16:45:34 ip
Vastaus #16

seppo savolainen

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 1074
  • Osapuilleen kasassa....
Joo, varsinainen perä kylläkin kesti moitteetta ...., sen verran jo nuorempana tuli koulussa istuttua pitempiä päiviä puupenkillä .... ;) .


Tuota vetopyörästö öljyä olen myös käyttänyt eri moottoreissa noissa leikkimielisissä rata-ajoissa.
Ovat olleet neljän tunnin mittaisia ajosuorituksia "tilli tiskissä" tyylisesti.


Liitekuvassa Zundapp 284-12 50cc kytkin, tuolla ajeltiin ykköspysti männe syksynä Botnia Ringillä
4h kestävyyskisassa. Puch 50 M- moottorin alakerta myös toiminut moitteetta, siinähän moottorissa on jo erillinen kytkin akseli ja 6-vaihdetta. Kulkupuolta satasen nurkille.


Mutta niihin moottoreihin joissa kytkin on asennettu kampuran päähän niin sille kytkimelle vetopyörästö öljy ei todellakaan sovi, toisin kun näihin kehittyneenpiin mopetin moottoreihin.


Sachs insinööri Jennings aikoinaan listasi sijoille 1-6 erilaiset moottori ratkaisut, 1 paras. Listasi kytkin kampiakselilla olevan moottori tyypin arvosteluasteikon sijalle 5. Eli ei ihan täysin paska.Eräs valinta kriteeri oli tehon kestävyys.

Helmikuu 18, 2025, 11:02:31 ap
Vastaus #17

Olavi Toppinen

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 185
Mopojen laatikkoon oon liruttellu Mobilin/Mobilube 80w-90 vaihteistöljyä GX tai HD, kumpaa nyt on Motonetissä ollut hyllyssä. Koskaan ei kytkin ole öljyn takia luistanu. Niin Tunturin kytkin, kuin myös Soliferin alkaa luistamaan kun takapyörältä lähtee yli 6hv. Sekin tauti loppuu kun laittaa 3-levysen kytkimen. Kokeilin Suzukin koneseen kerran kovasti kehuttua Castrolin öljyä. Kytkin kyllä toimi mutta laatikko ite tuntu nihkiältä. Vaihdoin seraavassa öljynvaihdossa Mobilin öljyt takasi.

Helmikuu 19, 2025, 12:46:00 ip
Vastaus #18

Tero Pääkkönen

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 258
Ainakin Suzukien tapauksessa sae30 pienkoneöljy on todettu todella hyväksi öljyksi kytkimen kannalta. Tuolla öljyllä ei luista kytkin ainakaan öljyn takia ja öljyn hintakaan ei päätä huimaa. Käytän itse sitä nykyään. Teboil superbike on saanut myös paljon kehuja.

Helmikuu 20, 2025, 11:35:44 ap
Vastaus #19

Olavi Toppinen

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 185
Pitääpä keväällä kokeilla kun ajokausialkaa vaikka kumpaakin öljyä.

Helmikuu 20, 2025, 21:36:23 ip
Vastaus #20

Mikko Kallio

  • *
  • Jäsentiedot Poissa
  • Viestejä: 289
« Viimeksi muokattu: Helmikuu 20, 2025, 21:41:10 ip kirjoittanut Mikko Kallio »