Moro
Itsekseni tässä miettinyt että mikä on mennyt pieleen tässä ratahankkeessa,no rahaa on ollut käytettävissä koko ajan ilmeisesti liian vähän Suomi kun on köyhä maa,ei ole öljyrahoja (Socar Azerbaijan GP Circuits) eikä oligarkkien rahoja (Igora Drive).
Siihähän se tuli lyhykäisyydessään.
Ei ole rahaa.
Kenellä sitä on (Räikkönen, Mäkinen, Aarnio-Wihuri, Bottas jne.), niin ne osaa laskea, että ei kannata.
Yhteiskunta ei voi 20-luvulla tukea pärisevien laitteiden ajopaikkoja, koska vihreä siirtymä, ilmastotavoitteet ja niin edelleen.
Yksi piirre vielä löytyy.
Suomalainen ajattelutapa ja Motogp ei mahdu samaan lauseeseen, kun puhutaan tapahtuman koosta.
Suomalaiset ei voi käsittää paljon 100 000 kisavierasta oikeasti on.
Toki stadionkeikat ja muut yksittäiset suurtapahtumat ovat tuoneen suomalaista tapahtumajärjestäjiä hieman lähemmäksi tätä päivää.
Silti monen ajattelussa on parkkipaikka hiekkakentälle, pari hotellia ja makkaraperunoiden myyjä riittää.
Vertailukohtana viime lauantain Apulannan stadionkeikka. Siellä oli 600 ihmistä töissä.
600 ihmistä palkallisessa duunissa. No ei ehkä kaikki, osa oli ehkä pääsylippupalkalla.
Oisko Motogp-kisat vaatineet vähintään kaksinkertaisen määrän, koska kolme päivää ja tuplamäärä katsojia ja paljon isompi alue.
Kuopion viinijuhlia on harjoiteltu useampana vuonna ja silti ne onnistuttiin pilaamaan.