Tod.näk. aletaan elää aikakautta, jossa asunnon arvon määritelmä pitää opetella ajattelemaan uudella tavalla. Se ei ole enää takuuvarma sijoitus, saati myyntivoittoa tuottava sellainen.
Juuri näin.
Tod.näk. aletaan elää aikakautta, jossa asunnon arvon määritelmä pitää opetella ajattelemaan uudella tavalla. Se ei ole enää takuuvarma sijoitus, saati myyntivoittoa tuottava sellainen.
Tärkeimmäksi - ja joillakin alueilla - ainoaksi arvoksi jää oman asumisen arvo eli jos maksan kämpästä summan A vastaako asumiseen siinä käyttämäni aika lähellekään summaa B, joka saman aikajakson kuluessa olisi mennyt vuokriin ym.
Sen jälkeen vasta kannattaa alkaa laskemaan mitä jäi/jää viivan alle. Vai jäikö mitään.
Jos kämpällä tekee esim. 10 vuodessa 25 000€ tappiota, niin se on yli 200€ kuukaudessa.
10 vuoden aikana remppaa, kodinkoneita, ylläpitoa, uutta lumikolaa yms. tonnilla vuodessa, niin kokonaiskustannus asumisessa on jo 35000€, joka 291€/kk
Tähän päälle sitten ne todelliset asumiskustannukset, joten jos on talousihmisiä ja välittää siitä, mitä tulevaisuus mahdollisesti tuo, niin laskukone on ilkeä ystävä.
Toki, jos elämässä on tärkeää se kahden auton autotalli siinä omakotitalon yhteydessä, että voi harrastaa, niin eihän se ole mikään harrastus, joka ei vie kaikkia rahoja ja aikaa.