VMPK ry Foorumi
Moottoripyörät => Mopopalsta => Aiheen aloitti: JukkaLaine - Helmikuu 06, 2016, 14:29:06 ip
-
Tuli pelastetteua kaverin riihestä tuollainen KTM aihio. Eikös nämä kämppärit oo kasattu aikoinaan suomessa? Vähän kummallinen mopo ollakseen ulkolaista alkuperää ettei googlella juurikaan löydy tietoja. Osapuutteita on tietysti jonkinverran, mutta puutteita täydennetään pikkuhiljaa kun on pari muuta rojektia tuossa edellä.
(http://i29.photobucket.com/albums/c268/jallu69/KTM%20Camping%20-71/th_WP_20160130_0011_zpsvcv1pvo0.jpg) (http://s29.photobucket.com/user/jallu69/media/KTM%20Camping%20-71/WP_20160130_0011_zpsvcv1pvo0.jpg.html)
(http://i29.photobucket.com/albums/c268/jallu69/KTM%20Camping%20-71/th_WP_20160206_006_zpsitdg48rv.jpg) (http://s29.photobucket.com/user/jallu69/media/KTM%20Camping%20-71/WP_20160206_006_zpsitdg48rv.jpg.html)
-
http://www.vmpk.fi/forum/index.php?topic=92307.0 (http://www.vmpk.fi/forum/index.php?topic=92307.0)
....ja tuolta löytyy juttuja samanlaisesta.
-
Jos olen okein ymmärtänyt niin olikos Camping keskon taikka jonkin muun rautakaupan mopo merkki? Pyrkijä Campinghan on kanssa ollut myynnissä aikanaan, mutta ei yhtäaikaa KTM mopon kanssa?
Osa puutteita on ainakin etuvanne ja loksu, ketjusuoja, kaasukahva ja moottorinsuojapellit. Kopsasin netistä TM 15/71 artikkelin Mopo -71 jossa on tämmönen kotarikin mukana testissä, artikkelin mukaan pakkari on lisävatuste joten sitä ei oo pakko löytää. Helpottais muuten pirusti kun saisi selville KTM:n oman mallikoodin, ainakaan poljinmalli EFTA tyyppitunnuksella ei maailmalta löydy mitään lisä infoa.
-
Se tuli viellä mieleen että kuuluuko Campingin moottoriin pyöreä vaiko lohenpyrstö reunainen mankunkoppa? Harmittavasti tekun artikkelissa kaikki kuvat kotarista on oikealta puolelta.
-
Näillä näkymin olen hajulla etulokasuojasta ja vanteesta. Eiköhän tämäkin siis aikanaan valmistu.
-
Moroo, itellä samainen laite vähän vaiheessa. Minkälainen artikkeli löytyi TM:n sivuolta. trv.esake
-
Jos laitat YV:llä sähköpostiosoitteen voin lähettää artikkelin sinulle.
-
Etulokasuoja löytyi kyllä mutta se olikin vanhempaan poljin versioon eli 66-69 välille. Mutta ei hätää Torista uli vastaan -67 Camping raato edullisesti ja nyt aion rakentaa kahden mopon osista vaimolle ajomopon. Tuntuu olevan osien löytäminen tällaiseen hankalaa niin tullaan toimeen sillä mitä on. Rekisteröitävä runko tulee olemaan toi -71:n kun siihen saan omistustodistuksen. Takavannetta ja oikeaa jalkatappia sekä jalkatapin kumeja saa edelleen tarjota.
(http://i29.photobucket.com/albums/c268/jallu69/KTM%20Camping%20-71/th_temporary_zpszcwr0fsa.jpg) (http://s29.photobucket.com/user/jallu69/media/KTM%20Camping%20-71/temporary_zpszcwr0fsa.jpg.html)
-
Moro!
Multa löytys tuommonen! Oisko siitä apuja? 040 5535738 Tapani Karkkila
http://www.huuto.net/kohteet/camping-automat--rungon-osien-varaosakuvasto/407944397 (http://www.huuto.net/kohteet/camping-automat--rungon-osien-varaosakuvasto/407944397)
-
Tuo on rungonsisäisellä tankilla olevaan automaatti versioon eli ei auto mun tapauksessa :-\ Kiitos kuitenkin.
-
Moro!
OK 8)
-
Noniin jatketaan seikkailua kotarin kanssa...
Hommasin viellä kolmannen ja tähän saakka täydellisimmän aihion tontille. Mopo on vuosimalli -67 ja nyt olisi tarvetta tietää minkälainen takavalo mopoon kuuluu. Pohja on kyllä ehjä mutta lasi on kadonnut matkalle. Lisäksi takarattaan malli kiinnostaa sitä kun ei ole tallessa laisinkaan. Jos hyvin käy mä lähden tällä kesäkuussa Vesijärveä kiertämään.
-
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/KTM_Camping_moped.JPG)
Olisko sama kun jalkatappimallis?
-
Pitää tutkia -71:ses on takavalo tallessa.
-
Keski-Suomen talvirompparilta ei tullut osumia KTM osien suhteen. Yksi mahdollinen takavanne tuli kyllä vastaan jossa ratas oli kiinni kuudella pultilla, mutta se oli murtunut navasta aivan pinnojen juuresta. Viimeisimmän hankinnan takavanne lienee Tunturista tai vastaavasta, koska navassa on ollut neljä pulttinen takaratas. Jarrukilvessä on valmistajaksi merkitty Atom jos se voisi antaa ratkaisevan vihjeen, joka takapauksessa se on oikeasta koosta huolimatta liian leveä navaltaan. Otan kun kunhan taas ehdin talliin.
Voisikon joku valmiin KTM Campingin omistava ottaa takavanteesta kuvat ja mitat navasta niin korvaavan vanteen etsintä helpottuisi.
-
On se kumma homma ettei takaratasta tunnu löytyvän mistään. Muuten mopoon alkaisi olemaan kaikki osat kasassa pl. pakoputki.
Uudemman kotarin takavalo oli niin koppuroitunut että päätin hommata tilalle Voimakoneen TV10 tyyppisen valon. Ainakin kuvista päätellen se näyttäisi aikalailla alkuperäistä vastaavalta.
Ankara googlaaminen ja tiedon etsintä tuotti tulosta ja kotomaassa kasattua Campingia on myyty maailmalla KTM Cornettina, toki osia tälläkään mallinimellä ei juuri ole tarjolla.
[ylläpito on poistanut liitteen]
-
Nyt löytyi mahdollisesti Itävallasta sopiva ratas. Pitää ostaa sellainen kunhan tilipäivä taas koittaa.
Onko foorumilaisilla vinkkejä keneltä kannattaisi kysyä ketjusuojan päätyä?
Laitan kuvia asioiden edistymisestä kunhan kerkiän ja saan kuvia upattua onedriveen.
-
No niin muillekin tiedoksi että Itävällassa olevan liikkeen osoite on www.puch-ersatzteile.at (http://www.puch-ersatzteile.at)
Sieltä löytyy ainakin jalkatapin kumeja uudempaan Campingiin.
https://puch-ersatzteile.at/ersatzteile/ktm/gummiteile-ktm/fussrastergummi-ktm-comet-alt (https://puch-ersatzteile.at/ersatzteile/ktm/gummiteile-ktm/fussrastergummi-ktm-comet-alt)
Ja oletettavasti oikea takaratas molempiin kaksi vaihteisiin Campingeihin.
https://puch-ersatzteile.at/ersatzteile/ktm/rader-ketten/kettenrader-sicherungsbleche/kettenrad-ktm-ponny-34-z (https://puch-ersatzteile.at/ersatzteile/ktm/rader-ketten/kettenrader-sicherungsbleche/kettenrad-ktm-ponny-34-z)
Pitää kokeeksi tilata tuolta ratas kun parempaa tietoa asiasta ei ole viellä tullut.
Ja tällaisesta lähtökohdasta lähdetään liikkeelle.
KLIK (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nRhpd2c5pihChP5d)
Kipeääkin mopo on joskus saanut kun yläkolmion oli jokin seppä loihtinut ihan itse raudasta...
KLIK (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nSHebIJJv9Dv29Xa)
-
Miulla saattaisi olla tollasen etulokari puolikas etupää
-
Onko etulokari kumpaan malliin eli onko se profiililtaan kanttinen vaiko pyöreä?
Laitatko kuvan jukkalai(a)gmail.com
-
KLIK (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nS3wHmpQMm5qZppp)
Nyt löytyi mahdollisesti oikea takaratas. Pultin reikien ja keskiön mitat vastaavat täältä foorumilta löytämiäni arvoja. Hampaita on tosin vain 30, mutta pitää katella sopiva eturatas kaveriksi, jos vakio on tosiaan 32 hampainen.
-
Laitan kuvia ko käyn varastolla.
-
Eikös toi ole Ktm Campinqin siis ei runko tankilla olevan.
[ylläpito on poistanut liitteen]
-
Pystyykö joku kertomaan minkä merkkinen on KTM:n alkuperäinen vaihde- ja kytkinkahva kokonaisuus. Kahvahan on siitä erikoinen että siinä on myös valokytkin. Magura se ei ole koska KTM:n vaijerit eivät sovi Maguran kahvaan, eikä tuo ole liioin Dominon valmistekaan. Onko kahva siis jälleen jokin ultraharvinainen omituisuus jota on aivan turha etsiä.
PAINA TÄSTÄ 1 (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nTTosTqDh9VLU2dk)
PAINA TÄSTÄ 2 (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nTO738OqqkwC5qYs)
PAINA TÄSTÄ 3 (https://1drv.ms/u/s!AvBTqRw43P43nTWURX_4WTQ8q1qA)
-
Moi.
Tuossa kolmannessa kuvassa näkyy merkki ovaalin sisällä.
ZKW on nimeltään. Ilmeisesti käytetty KTM mopoissa ja skootterissa.
Mahdollisesti joissain helkaman variaatioissa myös käytetty.
Muotialan Jussilta joskus ostin KTM Jupiter skootteriin, tosin se oli vain kaksivaihteinen, mutta rakenteeltaan samanlainen
kuin kolmivaihteinen. Siinä ei ollut valokatkaisijaa mukana.
t. Juha
-
Kiitokset tiedosta pitää ohjata etsiskely ulkomaille tai olla taloudellisempi ja tyytyä Maguran kahvoihin.
-
Jos ei museoida meinaa, niin perus sassilaisen kahvat suosiolla. Pääsee vähemmällä ja jo keväällä ajelemaan.
-
Hei,
minulla taitanee olla etupää ja muistaakseni ihan hengissä oleva. etulokasuojaa ei ole. Takavanteesta (jos tarve) voin ottaa jonkunmoista kuvaa tässä lähipäivinä jos vielä tarve. Noita kahvoja taitanee olla jonkunmoisia myöskin ja muistaakseni yksi takaiskunvaimennin. Joku penkinrunkokin taitanee olla.. Ja iiso laatikollinen moottorinosia; varmaan pari kokoaiskelpoista jos jotakin kiinnostaa. On kick-käynnisteisiä
esa
-
Terve.
Kuva vanteesta olisi kyllä hyvä ja takajarrukivelle olisi tarvetta. Uudemman kotarin osat olen saanut hävitettyä aika hyvin pois joten sen osia en enään tarvitse.
-
Uudemman kotarin osat on aika hyvin tullut myytyä, mutta eihän sitä tiedä jos joskus tulee hommattua parempi aihio tilalle...
Vanhemman laitto on siinä mallissa että katsastusaika on varattu tämän viikon torstaille. Vaikuttaa siltä että tällä lähden kiertämään Vesijärveä tänä vuonna.
-
Mopo rekisteröity tänään onnistuneesti. Tuli heti ajeltua 15 kilsan lenkki ja ainut isompi häiritsevä asia on, että jompikumpi vanne pompottaa.
Kerään kilsoja sen minkä ehdin ennen Classic Vesijärveä.
-
Jokus on ollut niinkin että vanne on suora mutta rengas pompottaa..
-
Voi toki olla kiinni renkaistakin, mutta etuvanteen kehä on verrattain lommoinen joten sillä tuli vanne ekana mieleen.
Muuten kotari on noin vanhaksi yllättävänkin vakaa laitos. Eiköhän tuolla sen satakilsaa lahdessa saa taitettua.
-
Noniin Lahdesta selvittiin ehjinä kotiin. Kytkin alkoi luistamaan loppumatkasta ja ylämäissä ykkösvaihde ei tahtonut pysyä päällä. Pitää syventyä vaihteiden ja kytkimen säätöön jossakin välissä kunnolla.
-
Moikka.
Minulta löytyy alkuperäinen Camping KTM-mopedin varaosahinnasto 1.2.1972
Hyvät kuvat ja osanumerot sekä tietysti markkahinnat.
Onko kiinnostusta ?
-
Miksei sitä voisi ollakin. Laitatko tarkempia tietoja yksityisviestillä.
-
Pitänee luovuttaa ja olla lähtemättä keski-suomen mopoviikonloppuun huomenna jos en saa taikatempuilla kytkintä pitämään kakkosella. Koitan viellä vaihtaa öljyt ja sitten saa riittää. Kytkimestä säätämällä sain luistoa ylöspäin, mutta kunnon kaasutuksella alkaa luistamaan huolella. Vapaaliiketta on nyt kymmenisen milliä.
-
Mulla oli kanssa samaa vikaa kytkimessä KTM Camping 71:ssä jonka entisöin.
Kytkin luisti vaikka oli uudet levyt, kokeilin myös eri öljyjä muttei auttanut.
Ostin uudet jouset kytkimeen Voimakoneelta ja johan alkoi kytkin pitämään.
-
Sitten uusin nekin samalla kun posken aukaisee. Kiitos vinkistä.
-
Olen katsellut intterneetin ihmeellistä maailmaa ja havainnut että Sachsiin on saatavilla useampaa eripaksuisia kytkinlevyjä. Onko levyjen paksuudella suurempaa merkitystä kytkimen keston kannalta. Kotari on tehty ajomopoksi ja nyt on tarkoitus laittaa sellaiset hilut, että ei joka kesä tarvitse avata kytkintä.
-
Olen tehnyt saman huomion levyjen suhteen, joidenkin uusien levyjen kokonaispaksuus samaa luokkaa kuin vanha kulunut.
Joissain uusissa levyissä teräslevy paksumpi ja kitkapinta vastaavasti ohuempi.
Kyllähän kytkin on pitkäikäsempi jos levyissä on tarpeeksi kitkapintaa.
-
Tein hankintani tällä kertaa Mopedrenoveringiltä ruotsista. Jos hyvin käy viikon päästä KTM vetää mäet taas pontevasti ylös 8)
-
Kämppäristä en tiedä;perusSachsissahan oli se äärimonimutkainen takanapa kumisine värinänvaimentimineen,4 pultilla,läpivedettävällä pistoakselilla...Idea lienee ollut se että takapyörän sai irroitettua ja ketju/ratas-paketti jäi paikalleen.Vaan KTM on vieraampi,saattoi tulla hyödytöntä pistetietoa...
-
Tässä on on ihan normaali rattaan kiinnitys pulteilla napaan, mutta akseli on tuo pistomallinen. Eikä kirjoittelu hukkaan mene jos joku muu saa apua.
-
Tänään oli vihdoinkin ensimmäinen OIKEA kesälomapäivä kun ehdin vaihtamaan kotariin kytkinlevyt ja jouset. Mopedrenoveringin kauppaamat ja Lesjöforsin valmistamat jouset ovat ainakin omilla näppivoimilla paljon jäykemmän tuntuiset, kuin paikoillaan olleet alkuperäiset. Koeajo jäi viellä suorittamatta ja raportoin heti heti oliko operaatio suksee.
(http://i29.photobucket.com/albums/c268/jallu69/KTM%20Camping%20-71/th_IMG-20180803-WA0007_zps114vv8op.jpg) (http://s29.photobucket.com/user/jallu69/media/KTM%20Camping%20-71/IMG-20180803-WA0007_zps114vv8op.jpg.html)
-
Noniin tänään ajeltu jokunen kilsa ja hyvin pelaa. Onko tässä vanhemmassa Campingissa öljykeula? Jos on niin tietääkö joku sanoa teleskoopin öljytilavuutta?