Eero on oikeassa, ei missään nimessä kiiltokuvapyörää.Se tulee niin kalliiksi, että tilaajan kanssa seurauksena varma riita ja Jawa jää kunnostajan talliin.
Jawan ( ei Jaavan) kromiosatkin taitavat maksaa nykyään yli 1000 euroa.Loppusumma voi olla valmiina 5000 euroa, jos kunnostaja ottaa edes kohtuullisen korvauksen työstään.Tekeekö joku kiiltokuvapyörän 100 tunnissa?
Tuskin sivuvaunullista.10 euron tuntihinnalla 1000 euroa ei riitä työpalkkoihin.Lisäksi osat, puhdistukset, maalaukset, koneen kunnostus.
Jos kasataan vain olemassa olevat osat ja korvataan rikkinäiset saadaan homma tehtyä kohtuullisissa kustannuksissa.Tässäkin tapauksessa lähes kaikki kulutusosat on vaihdettava.Konekin korjattava.Hintaluokka 2000 euroa töineen, jos osat kohtuullisia ja ovat kunnostettavan pyörän osia.
Kummassakin tapauksessa kunnostaja saa ottaa harteilleen monen vuoden puhelinneuvonnan ja "takuukorjaukset" kun tilaajalla eiole mitään kokemusta kyseisen tyyppisen moottoripyörän toiminnasta ja huollosta.