Veteraanimoottoripyöräklubi ry

Veteraanimoottoripyöräklubi on Suomen suurin vanhoihin moottoripyöriin keskit­tynyt yhdistys. Se on tarkoitettu kaikille, jotka tuntevat kiinnostusta vanhempiin mootto­ripyöriin ja haluavat ylläpitää tätä hienoa harrastusta voimissaan. Klubissamme haluamme ylläpitää ja kehittää perinteistä motoristihenkeä.
Klubi perustettiin 1975 Tampereella ja toimialueeksi merkittiin koko maa. Yhdistyksen rekisteröinnin yhteydessä kotipaikaksi merkittiin Helsinki. Jäsenmäärä vuoden 2024 alussa on noin 5800 henkilöä.
VMPK on FIVA (the Fédération Internationale des Véhicules Anciens) jäsen. Lue ja katso lisää.

 

Veteraanimoottoripyöräklubin hallinto

Internet-sivujen hallinnointiin liittyvissä asioissa voitte lähettää sähköpostia osoitteeseen vmpk(ät)vmpk.fi

Jäsenrekisteri, jäsentunnukset, jäsenmaksuliikenne, jäsenpostitus- ja jäsenkorttiasiat:

Tampereen Laserma Oy
Kuoppamäentie 3, 33800 Tampere. Puh: 03 225 1900

Email: vmpkjasen(ät)vmpk.fi

 

Johtokunnan yhteystiedot

Puheenjohtaja
Matti Herlevi
Myrttitie 29
00720, HELSINKI
040-5563757
matti.t.herlevi@gmail.com

Varapuheenjohtaja
Jorma Vitie
Villirannante 3
16200 Artjärvi
0400 586 391
jorma.vitie@vmpk.fi

Sihteeri
Hannu Kaskela
Kotitie 3
13800 Katinala
0400 684306
hasse@kaskela.fi


Virva Kaario
Myllytie 1
41520 Hankasalmi
virva.kaario@gmail.com


Kari Silvennoinen
Horsmankatu 4
57220 Savonlinna
044 2406557
karisilvennoinen55@gmail.com


Ahonkivi, Arto
Kissalinja 52
28560 PORI
044 297 9885
arto.ahonkivi@gmail.com


Seppo Lehtimäki
Norotie 11 B
00750 Helsinki
0400 537451
seppolehtimaki45@gmail.com


Järvenpää, Mika
Teiskonkirkkotie 1147
34260 TERÄLAHTI
0500 637 013
mty.jarvenpaa@gmail.com


Markku Huovinen
Häyrynlahdentie 43 C
83100 Liperi
044 5459390
markku.huovinen@gmail.com

 

Toimihenkilöt

Rahastonhoitaja, talous
Virva Kaario
Myllytie 1
41520 Hankasalmi
virva.kaario@gmail.com

Aluekerhosihteeri
Ahonkivi, Arto
Kissalinja 52
28560 PORI
044 297 9885
arto.ahonkivi@gmail.com

Webmaster, jäsenrekisteri, perinnekeruu
Timo Eronen
Kulhontie 126
80260 Joensuu
050 331 6610
vmpk@vmpk.fi

Huimapyörän toimitus
Päätoimittaja
Timo Eronen
Kulhontie 126
80260 Joensuu
050 331 6610
toimitus@vmpk.fi

Museoajoneuvosihteeri
Marko Kuisma
Bremerintie 15
13500 Hämeenlinna
marko.kuisma78@gmail.com
0458921199

Toiminnantarkastaja
Olli Salonen
Ratinanranta 10 A 16
33100 Tampere
040 512 2818
olli.salonen@elisanet.fi

Varatoiminnantarkastaja
Kalervo Jussila
Leveemäki 8
13430 Hämeenlinna
03-616 2064
050 357 7600
kalervo.jussila@luukku.com

Tilintarkastaja
Revisum Oy

Kirjastonhoitaja / Japsikirjat
Kyselyt suoraan alla olevaan s-postiin, kiitos.
kirjasto@japsistarat.fi

Kirjastonhoitaja  / Jawakirjasto
Jaakko Aaltonen
Tyllijoentie 235
66420 Ruto (Laihia/Vaasa)
040 521 9997
jaakko.aaltonen@pk-toimintapalvelut.fi

Kirjastonhoitaja  / Muut
“Mansen Masinistit”
Mika Mäkelä
Lindforsinkatu 17 A 4
33720 Tampere
045-1385638
makmik911@gmail.com

Edunvalvontaprojektit
Simo Nieminen
Kiiskintie 3
13600 Hämeenlinna
050 581 7138
simo.i.nieminen2@gmail.com

Edunvalvontaprojektit
Jorma Vitie
Villirannante 3
16200 Artjärvi
0400 586 391
jorma.vitie@vmpk.fi

FIVA-yhteyshenkiö / edunvalvonta
Ragnar Lundqvist
Kuningattarenkatu 28
07900 Loviisa
+358 (0)40 480 46 16
ragnar.lundqvist@icloud.com

Viron yhteyshenkilö
Jouni Väisänen
+372 5249602
+358 400 776911
jomi@windowslive.com

Englanninkielisten alueiden yhteyshenkilö
Ari Marstio
Porraskoskentie 618
17610 AUTTOINEN
045 247 8910
ari.marstio@gmail.com

Pohjoismaat yhteyshenkilö
Ragnar Lundqvist
Kuningattarenkatu 28
07900 Loviisa
+358 (0)40 480 46 16
ragnar.lundqvist@icloud.com

Saksankielisten alueiden yhteyshenkilö
Ilkka Hänninen
Lampuotilantie 49
00630 Helsinki
0400 484589
hanninen.ilkka@gmail.com

Ansiomerkkitoimikunnan jäsenet
Kari Silvennoinen pj
kari.silvennoinen55@gmail.com
044 240 6557

Liisa Lokka-Tukiainen
lokkatukiainen@gmail.com

Veikko Virtanen
veikko.virtanen@phnet.fi

Mopoasiantuntija
Kalevi Heikkinen
Saanakatu 14
15840 Lahti
050 301 0600
kalentalli@phnet.fi